Hem

Kommande auktion: Söndag 18:e november klockan 12 och visning från klockan 11 i vår nya lokal på Industrigatan i Osby. Hjärtligt välkommen.

Bland föremålen kan nämnas Carl Malmsten skåp och soffa, moped Örnen 1950-tal, NK Triva-stol, Rosenthal-servis, lodregulatorer och flera andra väggur, skänkar, Vaser C-H Stålhane och Höglund, skolplanscher, många fickur, jordglob 1920-tal, roliga möbler från 1950- och 60-talen, snidade hästar, massor av trälådor, plåtburkar, vågar och annan äldre affärsinredning, skolplanscher mm och en massa fyndlådor.

Klicka här för att se bilder: Kommande

Hoppas du som besökare gillar den nya layouten på hemsidan. Ett stort tack till den eminente web-designern Jimmy Wallberg.

Hoppas alla ni som besökte auktionen i Klädekulla den 2:a augusti kom hem i någorlunda gott skick.

Hem

Samling snidade trähästar.HemMoped Örnen Express.

Hem

Skåp av Carl Malmsten.

Det var mina föräldrar, Kurth och Marit Adolfsson, som1968 började att hålla auktioner i och i trakten kring Osby. Under åren har givetvis en mängd auktioner hållits. En del minns man säkert sålänge som man lever. Som t ex auktionen efter Erik Möller i Havhult utanför Lönsboda i juli 1988. Vi började klockan 10 på förmiddagen och slog sista ropet klockan 22 på kvällen. Det märkliga var att publiken stod ut under hela denna långa dag. Edith, som på den tiden sålde korv och läsk, hade köpt upp allt dylikt i tre kommuner innan dagen var över. Fader Kurth slog inte mindre än 1 600 rop den dagen. När vi sedan städade upp dagarna därpå upptäckte vi att det fanns en vind ovanpå vinden och den innehöll cirka 300 rop till. Dessa fick säljas på nästkommande auktion.

En annan minnesvärd föreställning, tillika i Lönsboda, var i april 2003. Dagen började strålande grann men allteftersom friskade vinden i och framåt eftermiddagen blåste det väl närmast halv storm. Men publiken stod kvar hela dagen i stoiskt lugn, trots att de rimligtvis frös ända in i benmärgen. Det är segt virke i auktionspubliken.

Ett reportage om oss och vår verksamhet finns tidningen Året Runt nummer 30/2012.

Vi köper dödsbo, hela hem eller enstaka objekt. Vi tar också emot dödsbo, hela hem eller enstaka säljbara föremål för försäljning på auktion mot provision på klubbat belopp. Vi hjälper Dig med röjning, städning, bortforsling av osäljbart gods mm. Vi hjälper Dig att kostnadsfritt värdera, t ex inför bouppteckningar eller liknande.