Denna sida uppdaterades Jun 11, 2018

Information

Hej och välkommen till

Samlaren Gott & Blandat Antik & Auktion.

Märklintåg i originalbox.

Nästa auktion. Torsdagen den 14:e juni. Första utrop kl 18, visning kl 16.30 Södra Portgatan 19. För dödsbo och inlämnares räkning säljes gustavianskt stilmöblemang, halvmånebord, byrå ek, teakhyllor, soffa 1950-tal, nesto-stolar, bönepallar, skrivbord, sekretär, soffgrupp skinn, tamburmajor, parskåp, stringhylla, mängder av Märklin och BRIO, ångmaskin, dockor, byggmodeller, ljusstake PO Ström, guldklockor o smycken, silverföremål över ett kg, jugend o art decolampor, kristallkrona, ljusstakar Liljan, Picknick- o Pyrosaker, KD-figuriner, Musselmalet, serviser, äkta mattor, flera cyklar, bijouterier, frimärken, skolplansch, böcker, verktyg, kantskär, tavlor bl a Stanhope Forbes, Åke Thope m fl, linne och många fyndlådor

Följ länken: Kommande auktion.

Senaste bild uppladdad måndag 11:e juni.

Bakgrund

Det var mina föräldrar, Kurth och Marit Adolfsson, som 1968 började att hålla auktioner i och i trakten kring Osby. Under åren har givetvis en mängd auktioner hållits. En del minns man säkert sålänge som man lever. Som t ex auktionen efter Erik Möller i Havhult utanför Lönsboda i juli 1988. Vi började klockan 10 på förmiddagen och slog sista ropet klockan 22 på kvällen. Det märkliga var att publiken stod ut under hela denna långa dag. Edith, som på den tiden sålde korv och läsk, hade köpt upp allt dylikt i tre kommuner innan dagen var över. Fader Kurth slog inte mindre än 1 600 rop den dagen. När vi sedan städade upp dagarna därpå upptäckte vi att det fanns en vind ovanpå vinden och den innehöll cirka 300 rop till. Dessa fick säljas på nästkommande auktion.

En annan minnesvärd föreställning, tillika i Lönsboda, var i april 2003. Dagen började strålande grann men allteftersom friskade vinden i och framåt eftermiddagen blåste det väl närmast halv storm. Men publiken stod kvar hela dagen i stoiskt lugn, trots att de rimligtvis frös ända in i benmärgen. Det är segt virke i auktionspubliken.

Ett reportage om oss och vår verksamhet finns tidningen Året Runt nummer 30/2012.

Vi köper dödsbo, hela hem eller enstaka objekt. Vi tar också emot dödsbo, hela hem eller enstaka säljbara föremål för försäljning på auktion mot provision på klubbat belopp. Vi hjälper Dig med röjning, städning, bortforsling av osäljbart gods mm. Vi hjälper Dig att kostnadsfritt värdera, t ex inför bouppteckningar eller liknande.

Vi söker med ljus och lykta efter en lämplig auktionslokal. Har Du tips så hör gärna av Dig. Vi söker en ljus, rymlig lokal i markplan. En rimlig hyra är givetvis önskvärt.

Välkommen på besök eller ring 070-207 78 83 eller maila: leif@osbyauktion.se

Vårt motto är:

Värna kultur, stil och finess. Investera i solida värden.

Hänvänd Er i förtroende till fackmannen.

Samlaren Gott & Blandat • Leif Adolfsson • Fabriksgatan 17 • 283 31 Osby • 070-2077883 • leif@osbyauktion.se
This website is powered by Wordpress. Design created by Jimmy Wallberg.
Copyright © 2018 Samlaren Gott & Blandat and affiliates.
All rights reserved.